Вук Јанковић исписао историју математике у БиХ - Златна медаља у Лондону

Објављено: 21.07.2024.

Интернационална математичка олимпијада (ИМО) је најпрестижније математичко такмичење на свијету које се први пут одржало 1960. године и од тада се одржава сваке године.

Босна и Херцеговина на ИМО учествује од 1993. године те је ово било 32. учешће. На претходном  31  учешћу ниједан ученик из БиХ није успио освојити златну медаљу. Коначно, том чекању је дошао крај, те су ове године у главном граду Енглеске изнад свих очекивања, чак 3 ученика из БиХ освојила златне медаље.

Златни момци су: Бењамин Мујкић, Андреј Крчмар и Вук Јанковић, који су се на тај начин златним словима уписали у историју БиХ математике.

Готово је немогуће побројати све успјехе које су Бењамин, Андреј и Вук до сада остварили, али ипак се ништа ме може мјерити са златном медаљом на ИМО која је резултат година преданог рада и труда. Оно што посебно радује је чињеница да сва три ученика имају право наступа и наредне године (Бењамин је завршио трећи разред, Андреј други, а Вук тек први разред).

Феноменалан подaтак је и тај да само пет земаља на свијету има три злата и више (Кина, САД, Индија, Бјелорусија и Босна и Херцеговина).

Златним момцима упућујемо најискреније честитке на овим изузетним резултатима.

Браво!

Извор_lokoportal