Гимназија „Јован Дучић“ један од симбола Требиња: Одржана јавна додјела свједочанстава

Објављено: 11.06.2024.

IMG_20240611_110219_resized_20240611_110242707.jpg (352 KB)

По први пут од формирања Гимназије „Јован Дучић“, данас је испред Kултурног центра у Требињу, одржана свечана промоција матураната и јавна додјела свједочанстава.

Промовисана је сјајна генерација која је понос ове требињске школе и самог града.

Стефан Милиша, матурант требињске гимназије је истакао да је ово посебан дан за њега и сматра да су ове манифестације прави начин за промоцију требињске гимназије.

„Четири године у требињској гимназији су најљепши период мога живота. У основној школи се упознајемо са свијетом и одрастамо, међутим, сада сазријевамо и видимо шта је то лијепо и желимо да учествујемо у животу. Што се тиче најљепших ствари које ћу понијети из гимназије то су дефинитивно моје друштво као и лекције које сам научио. Те лекције често нису биле у књигама него су то лекције које сам учио успут. Ту је велики труд и залагање наших професора који су урадили све да нам школовање учине што љепшим. Ја овакве манифестације потпуно подржавам. Ред је да се изађе из зоне комфора, да се не одржава само матурско вече него да се гимназија што више промовише, а најбоља промоција гимназије су управо њени ученици и овакве манифестације. Да људи  виде да је Гимназија „Јован Дучић“ један од симбола града Требиња“ каже Стефан, који ће, како нам је рекао, уписати Војну академију у Београду.

Исидора Глушчевић, матурант каже да и она протекле четити године школовања у гимназији памти по дивним људима, пријатељима, професорима који су, како наводи, постали њена друга породица.

„Ту је много успомена. Наравно, морам да кажем да није лако бити ђак Гимназије „Јован Дучић“, поготово одличан ђак, вуковац, није лако све испратити али све што чини тај пут јесу предивна искуства и те неке враголије које ћу памтити“, истиче Исидора.

Данашњи дан јој је један од важнијих у животу.

„Зато што се завршава једна ера и почеће друга. Kао млађа сам једва чекала да кренем у средњу школу и сада као старија да кренем на факултет али свјесна сам да ће и то бити један преломан период и да неће бити лако. Ја се радујем да одем у Београд с обзиром да сам тамо живјела и некако ми је жеља да тамо наставим свој живот. Међутим, када схватим да ту неће бити дивних људи који су ми испуњавали дан, породице, биће ми тешко али изборићу се“, каже Исидора која ће уписати ФОН у Београду, а жеља јој је да се опроба и у новинарству.

Ника Kулушић, матурант, је поносна на себе и своју генерацију.

„Наша школа није нимало лака и све што ми постигнемо за ове четири године је изванредно и што наши професори са нама постигну, такође. Заиста бих захвалила свим профеосорима који су ове четири године радили са нама јер то су све врхунски професори и прије свега врхунски педагози. Дивна је школа. Ово је прва година да се у јавности дијеле свједочанства и сматрам да је ово заиста једна дивна свечаност. Јако сам срећна што смо сви овдје и што имамо ову дивну свечаност“, јасна је Ника која ће уписати хемију у Београду.

Јелена Мандрапа, професор Српске књижевности и језика и разредник једном од одјељења матураната гимназије, истиче да данас испраћају једну изузетно блиставу генерацију.

„Ово је завршна свечаност којом испраћамо матуранте у један нови и другачији живот. Они данас губе статус матураната и већ за неколико дана ће добити нови статус бруцоша. Испраћамо блиставу генерацију и ми разредне старјешине смо се потрудили да нашом иницијативом и граду приближимо и представимо колико су они били сјајни и колико су уљепшали и просторије гимназије не само својим присуством него и својим знањем. Овдје су, заиста, блистави појединци али и једна генерација која је заслужила да је и град види у пуном свјетлу и пуном капацитету. Надам се да ће бити још оваквих појединаца и генерација. Овдје су ученици који су, не само својим успјехом, радом и залагањем него и својим понашањем, показали да су велики људи и да на њих треба рачунати“, поносна је професорица Мандрапа.

На свечаности су се у име родитеља обратили Соња Радовић и Васо Kукурић, бивша гимназијалка Валентина Бошковић, која је сада студент Природно-математичког факултета у Подгорици, а у име свих професора Гимназије „Јован Дучић“ свако добро у даљем школовању и животу, пожелио је Слободан Драговић Шупљеглав, професор историје и разредни старјешина.

Свечаност су увеличали и чланови гимназијског оркестра.

Па, величанствена генерацијо, останите такви и у будућности! Срећно!

J32A2631_resized_20240611_110011978.JPG (332 KB)

J32A2625_resized_20240611_110131605.JPG (347 KB)