СВЕТИ САВА-ШКОЛСКА СЛАВА ПДФ Штампа Ел. пошта

Прошла је још једна школска слава, Свети Сава. Ове године част да буде домаћин припала је ученицима и наставницима Основне школе „Јова Јовановић Змај“. Оно што смо видјели било је занимљиво, али и едукативно. Текст и сценарио је написала професорка Дарка Деретић. За оне који нису могли да присуствују светосавској приредби дајемо кратак осврт на исту. Сама идеја да се цио садржај подијели на три етапе: прошлост, садашњост и будућност, врло је оригинална и занимљива. Драмски дио приредбе почиње доласком великог пјесника Јована Јовановића Змаја са далеког пута и његовим монологом, којим се истиче разлика између односа према Светом Сави у Змајево вријеме и данас. Поставља се питање да ли смо се отуђили од Светосавља и да ли смо достојни Светог Саве. Овим питањем се упућује и блага критика данашњици. Оно што смо из ове приредбе научили јесте како у будућности треба да се односимо према Светом Сави и како треба да слиједимо Савине стопе. У сваком случају, схватили смо да Свети Сава живи и да живи сјећање на њега. Нека нас овај мали осврт на труд и рад наших колега подсјети и на једну од изрека Светог Саве: „Право ходи на својим ногама и путеве своје исправљај“. То је најбољи и најлакши пут за све нас, и хвала Светом Сави и на тој поуци.

Марта Јанковић I-2

Новинарска секција